Дослідження антропогенних ландшафтів регіону і соціокультурного надбання території Сеймського регіонального ландшафтного парку.

Спогади про минуле та проекції на майбутнє від студентів-екологів Сумського НАУ

Факультет агротехнологій та природокористування Сумського НАУ з приходом календарної весни 2017 року розпочав заплановані навчально-практичні заняття в польових умовах природно-заповідних територій Сумської області.

 

 На виконання навчального плану адміністрація Сумського НАУ надала можливість студентам 2 курсу  підготовки  6.040106  Екологія, охорона навколишнього   середовища та  збалансоване природокористування, здійснити подорож у неймовірне місце концентрації антропоекології  Homo sapiens  та природних ландшафтних змін водозбірного басейну лівих приток Дніпра – Десни та Сейму. Виченням було охоплено регіональний ландшафтний парк "Сеймський", заказники «Монастирський ліс» та «Мовчанський».

  Регіональний ландшафтний парк "Сеймський" (м. Путивль, директор – С.М. Прокопенко)  - це найбільша за площею в Сумській області природно-заповідна територія, яка створена від 14.12.1995 року.

Окрім дослідження сукцесійних змін природних та історично антропогенізованих  ландшафтів, кафедра екології та ботаніки Сумського НАУ,  ставила за мету ознайомлення студентів із соціологічною та історико-культурною спадщиною територій, що були основою середньовічної держави Київська Русь (описаної в історичному - «Слово про Ігорів похід»).

Природно-заповідний фонд України в заказнику «Монастирський ліс» зберігає історичний об’єкт – Софроніївський монастир (Софронієво-Мовчанська печерська пустинь Різдва Пресвятої Богородиці).

Це православний чоловічий монастир в Україні, розташований на горі Чудна в селі Нова Слобода Сумської області. Монахи Києво-Печерської лаври, близько 1630 року заснували Софроніївську пустинь оселившись на Чудній горі, назвавши її так, імовірно, через великий широколистяний ліс з віковими дубами (нині близько 600 років).

Століттями, овіяні вітрами та молитвами Quercus robur L., збереглися до нинішніх часів комп’ютерних технологій, що зафіксували студентські гаджети на фоні незрівняної краси весняних природних ландшафтів долин Сейму.

З високої гори біля Софронієвої печерської  пустині відкривається широка ландшафтна панорама з Мовчанським заказником.

Мовчанський заказник — ландшафтний заказник місцевого значення. Розташований у межах Путивльського району на південь від села Линове, що на схід від міста Путивль. Заказник площею 706 га  охоплює частину великого болотного масиву «Мовче», що в  заплаві малих приток на територіях колишніх місцевих торфорозробок, де вже  тривалий час відбуваються вторинні сукцесійні зміни болотної  рослинності.

В 1605 році Мовчанська пустинь була приписана до Путивльського Мовчанського монастиря, а на її території влаштовано монастирську пасіку.

З високого правого берега Сейму, біля пам’ятних місць «Ярославни» та партизанського обеліска С.А. Ковпака, студенти-екологи оглядали та фотокартували власними гаджетами прекрасні  ландшафти  водозбірного басейну Сейму, з величним видом на Великий Мовчанський монастир в м. Путивль.

Мовчанський монастир відбудований в XVII-XIX століттях. Головною святинею монастиря є Мовчанська ікона Божої Матері. Собор Різдва Пресвятої Богородиці зведений у 1602-1604 роках як подвір'я заміської Софроніївської пустині. Собор належить до типу багатофункціональних культових споруд, пристосованих до оборони, які називають «церквами-фортецями».

Студенти-екологи безпосередньо на практиці переконалися, що регіональний ландшафтний парк "Сеймський" поміж інших природно-заповідних територій області вирізняється: оптимальною конфігурацією;  повною репрезентативністю ландшафтних комплексів долини середньої течії р. Сейм; високим різноманіттям флори та фауни; добре збереженими природними комплексами; значними рекреаційними ресурсами та достатньо розвинутою інфраструктурою для відпочинку з відомими пам’ятками історії та культури.

Навчально-практичні заняття з ландшафтної екології на об’єктах природно-заповідного фонду України та екскурсія в історичне минуле нашого регіону - Державні історико-культурні заповідники, були безпосередньо організовані завідувачем кафедри екології та ботаніки доктором біологічних наук, професором Скляр В.Г., викладачами доц. Кирильчук К.С. і доц. Баштовим М.Г. за сприяння керівництва адміністрації РЛП «Сеймський» та при активній участі його співробітника Стрижака А.О.

Студенти, отримавши науково-практичний матеріал, залишилися збагачені знаннями та задоволеними від цієї подорожі і сподіваються, ще не раз повертатися на заповідні території із спогадами про минуле нашого краю та пошуку можливостей збереження його природних ландшафтів на майбутнє.

Ірина Семенко – студентка групи ЕКО1502-1 факультету агротехнологій та природокористування Сумського НАУ.

 

 

 

Дополнительная информация